راهکار های ذخیره سازی داده

 ذخیره سازی داده ها(Storage Solution)

در شبکه‌های کامپیوتری، استفاده از یک وسیله ذخیره‌سازی جهت به اشتراک‌گذاری اطلاعات، امری مهم و ضروری به حساب می‌آید . سه روش ذخیره سازی داده وجود دارد :

1- Direct Attached Storage (DAS)
2- Storage Area Network(SAN)
3- Network Attached Storage (NAS)

 

 

Direct Attached Storage یا همان DAS به تکنولوژی گفته میشود که از طریق کابل مستقیمآ به سرورمتصل میگردد.این تعریف میتوان یک هارد را که از مدل های SATA یا SCSIیا IDE می باشدرا به سیستم متصل نموده ویک DAS را تشکیل داد و همچنین مجموعه ای از هاردها که توسط یک کنترلر Internal و یا External به کامپیوتر وصل میشوند شکلی از Das را به ما میدهد اما باید بدانید که این storage تنها در اختیار یک سیستم میباشد و در اختیار تمامی سیستم ها نیست.از پروتکل های ارتباطی که برای Das استفاده میشود میتوان به SAS و SCSI و Fibre Channel اشاره کرد. یک سیستم DAS معمولا از یک حفره که برای جا دادن هارد و یا همان Storage Device میباشد و حفره ای که برای جا دادن یک یا دو کنترلر میباشد و رابط بین سرور و DAS معمولا یک کارتHBA و یا SCSI میباشد.در بعضی از مدل های گران قیمت با داشتن کنترلرهایی با چند خروجی میتوان DAS را به چند سرور به صورت همزمان وصل کرد که این کار بیشتر برا Clustering مطلوب است و با این کار شما DAS را به یک SAN ارزان قیمت تبدیل کرده اید.
کاربردها: با استفاده از DAS می توان اکثر کارهای معمول از قبیل فایل سرور، وب سرور ، ایمیل سرور و دیتابیس سرور را انجام داد. چنانچه مورد استفاده از حد معمول فراتر رود و حجم اطلاعات افزایش یابد بایستی سراغ روشهای دیگر همانند SAN و NAS رفت. در سیستم جاری سازمان از DAS بیشتر برای موارد فایل سروری استفاده می شود و در کاربردهایی نظیر نگهداری فایلهای صدا، از مدتها DAS کاربرد فراوانی داشته است.
مزایای DAS
1.        وجود RAID سخت افزاری
2.        افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات ( اتصال چند دستگاه DAS به صورت متوالی )
3.        اتصال دستگاه با انواع پورت های سرعت بالا USB 3.0  و eSATA
4.        پشتیبانی از هارد دیسک های 2.5 و 3.5 اینچ
5.        پشتیبانی از کلیه برندهای هارد دیسک
6.        پشتیبانی از هارددیسک های ظرفیت بالا تا 5 ترابایت
7.        سهولت در حمل اطلاعات بدلیل متمرکز بودن در یک فضا
8.        سهولت کار با دستگاه بدون هیچ دانش و تخصصی
 معایب DAS  در سیستم های بزرگ با بکارگیری چند DAS منابع اطلاعاتی پخش میشوند و هزینه ی نگهداری اطلاعات و مدیریت آنها افزایش می یابد. نکته ی دیگر این است که برای به اشتراک گذاری اطلاعات باید از مکانیزم هایی مثل SMB/CIFS استفاده کرد که مختص ویندوز میباشد و یا از مکانیزم NFS که برای لینوکس میباشد استفاده کرد و با یکارگیری این مکانیزم ها مشکل SHARING حل میگردد اما در کاربردها با سرعت بالا به علت بار زیاد نمیتوان از DAS استفاده کرد.

Storage Area Network(SAN)

 

شبکه SAN به معنای Storage Area Network می باشد و شبکه می باشد که هدف آن ارسال اطلاعات بین سرورها و دستگاههای ذخیره ساز می باشد، در واقع هدف از این شبکه ذخیره سازی اطلاعات است و از این شبکه برای ارائه سرویس وب و یا ایمیل استفاده نمی شود. در این شبکه پروتکل FC و یا همان Fiber Channel کار می کند ( البته امروزه شبکه SAN با پروتکل های دیگری مانند FCOE نیز وجود دارد).
تعاریف و استانداردهای شبکه SAN را سازمانی بنام SNIA بوجود آورد و امروزه بسیاری ازشرکت ها از این تکنولوژی استفاده می کنند. سرعت در این شبکه امروزه می تواند 8 و یا 16 گیگابیت بر ثانیه باشد.  نحوه دسترسی به اطلاعات در این شبکه بصورت Block Level Access می باشد و بدین معنی است که می تواند بدون واسطه و مستقیم به Block های هارد دیسک دسترسی پیدا نمود.
 Replication بر روی شبکه SAN:
منظور از Replication بروز کردن اطلاعات بر روی دو دستگاه ذخیره ساز می باشد تا چنانچه یکی از آنها به هر دلیلی دچار مشکل شوداطلاعات بر روی دستگاه دیگری موجود باشد و سازمان دچار مشکل نگردد. این عمل دو مدل مختلف دارد که در یکی از آنها همزمان می باشد و مدل دیگر غیر همزمان. هر کدام از این دو حالت دارای مزایا و معایبی می باشد که در شکل زیر نشان داده شده است:
 

san 00
نیاز امروز کاربران به فضاهای بزرگتر و سرویس های پیچیده تر SAN را به عنوان یکی از جدیدترین تکنولوژیها مطرح ساخته است.باتوجه به موارد ذکر شده شرکت مهندسین مشاور فناوری ساپرا با بهره گیری از پرسنل مجرب و متخصص در حوزه ذخیره سازی اطلاعات و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات ذخیره سازی کمپانی های معتبر همانند تجهیزات ذخیره سازی شرکت HP و EMC در رده های مختلف همانند EVA و 3par قابلیت ارائه انواع راهکارها و تجهیزات را به همراه سرویس های پشتیبانی تجهیزات ذخیره سازی و پیاده سازی را در قالب گروه شرکت های ساپرا به مشتریان خود عرضه میدارد.

 

NAS یا Network Attached Storage به سیستمی گفته می شود که کار اصلی آن نگهداری است. این دستگاه مجموعه ای از هارد دیسک ها یا بهتر بگوییم آرایه ای (Array) از هارد دیسک ها است که از قابلیت ذخیره سازی اطلاعات در قالب پروتکل های ذخیره سازی NFS و CIFS پشتیبانی می کند. با توجه به اینکه پروتکل های دسترسی به NAS پروتکل های File-Based هستند کلاینت ها به فایل ها و منابعی که بر روی NAS قرار می گیرد در قالب فایل و تحت شبکه دستری پیدا می کنند ، به نوعی زمانیکه شما به یک NAS متصل می شوید انگار به یک Shared Folder در شبکه متصل می شوید و برای کاربران دقیقا چنین تداعی می شود که به یک سرور فایل متصل شده اند. ما از NAS برای مدیریت متمرکز فایل های سازمانی استفاده می کنیم و با توجه به shared storage یا فضای اشتراک گذاری که بصورت شبکه ای و متمرکز در اختیار ما قرار گرفته است پیچیدگی های مدیریتی فایل سرور کاهش پیدا می کند ، محدودیت فضای روی دیسک های Local کاهش پیدا می کند ، ساختار ذخیره سازی اطلاعات را بهبود می بخشد و از طرفی پراکندگی اطلاعات در شبکه را با تجمیع آنها کاهش می دهد. NAS ها معمولا از نظر اندازه کوچکتر از SAN ها هستند و تعداد هارد دیسک های کمتری دارند.

باتوجه به موارد ذکر شده شرکت مهندسین مشاور فناوری ساپرا با بهره گیری از پرسنل مجرب و متخصص در حوزه ذخیره سازی اطلاعات و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات ذخیره سازی کمپانی های معتبر همانند تجهیزات ذخیره سازی شرکت HP و EMC در رده های مختلف همانند EVA و 3par قابلیت ارائه انواع راهکارها و تجهیزات را به همراه سرویس های پشتیبانی تجهیزات ذخیره سازی و پیاده سازی را در قالب گروه شرکت های ساپرا به مشتریان خود عرضه میدارد.

خواندن 1048 دفعه